Szumy uszne: przewodnik po łagodzeniu dzwonienia w uszach

Siwa kobieta ma aparaty słuchowe dla seniora i uśmiecha się.
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Objawy szumów usznych

Szumy uszne to wrażenie słyszenia dźwięku mimo braku jego obiektywnego źródła. Szumy uszne to zwykle dzwonienie w uszach, które tylko Ty słyszysz. Mogą to być także inne dźwięki, takie jak:

  • Syczenie
  • Brzęczenie
  • Gwizdanie
  • Huczenie

Szumy uszne dotykają około 15-20% populacji¹. Najczęściej nie są one objawem poważnego problemu zdrowotnego, ale cierpiące na nie osoby mogą również doświadczać niedosłuchu.

Oznaki i objawy ubytku słuchu

Objawy szumów usznych

Co powoduje szumy uszne?

Istnieje wiele możliwych przyczyn szumów usznych. Najczęściej są one spowodowane wystawieniem na hałas, który uszkadza komórki rzęsate w uchu wewnętrznym. Dzwonienie w uszach pojawia się, ponieważ Twój mózg stara się zrekompensować utratę komórek rzęsatych.

Do najczęstszych przyczyn dzwonienia w uszach należą:

  1. Wystawienie na hałas
  2. Naturalny proces starzenia się
  3. Infekcje ucha środkowego
  4. Stres emocjonalny
  5. Cukrzyca
  6. Niepożądane reakcje na leki
  7. Urazy głowy lub szyi
  8. Nadwrażliwość słuchowa (nietolerancja na hałas)
  9. Nieleczone choroby, takie jak choroba Ménière'a, zapalenie ucha (infekcja ucha środkowego), itp.

 Czy powinieneś zbadać słuch?

Przyczyny szumów usznych

 

Rodzaje szumów usznych

Subiektywne szumy uszne

Wyróżnia się dwa rodzaje szumów usznych. Pierwszym z nich są szumy subiektywne, które są słyszalne tylko przez osobę, która ich doświadcza. Są najczęściej spotykane. Mogą być wynikiem zaburzeń pracy ośrodkowego układu nerwowego, na przykład stwardnienia rozsianego lub guza nerwu przedsionkowo-ślimakowego (nerwu VIII). Ich przyczyną może być także zaburzenie ucha wewnętrznego: głuchota starcza, przewlekłe zapalenie, osteoskleroza, nagła głuchota czy choroba Méniere’a.

Ponadto subiektywne szumy uszne mogą być spowodowane infekcją, taką jak wysiękowe zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, borelioza czy kiła, oraz stosowaniem leków oddziałujących niekorzystnie na ucho wewnętrzne, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kwasu acetylosalicylowego, antybiotyków z grupy aminoglikozydów czy leków stosowanych w chemioterapii.

Obiektywne szumy uszne

Drugim rodzajem szumów usznych są szumy obiektywne. Występują znacznie rzadziej niż subiektywne. Są one słyszalne zarówno dla chorego, jak i osób z otoczenia, na przykład podczas osłuchiwania uchem lub stetoskopem. Nierzadko mają charakter pulsujący i mogą być zsynchronizowane z rytmem serca.

Przyczyną obiektywnych szumów usznych o charakterze pulsującym są najczęściej choroby i zaburzenia naczyń krwionośnych, takie jak zwężenie bądź niedrożność tętnic kręgowych lub szyjnych, przetoki tętniczo-żylne, guzy ucha środkowego czy poszerzenie lub niewłaściwe wysokie odejście opuszki żyły szyjnej. Obiektywne szumy uszne mogą być także wynikiem chorób mięśniowych, takich jak mioklonie podniebienia czy mięśni wewnątrzusznych, jak również chorób stawów, na przykład stawu skroniowo-żuchwowego.

Ponadto szumy uszne można podzielić na pierwotne (idiopatyczne), o niezidentyfikowanej przyczynie, oraz wtórne, wywołane konkretnymi czynnikami. Niestety ich ustalenie jest często bardzo trudne.

Diagnostyka szumów usznych

Ze względu na wielość przyczyn szumów usznych ich diagnostyka jest bardzo utrudniona. Gdy pacjent zgłasza się na wizytę, lekarz przeprowadza wywiad (pyta, czy szum występuje stale lub okresowo, czy pojawił się nagle lub narastał stopniowo, czy jest obustronny lub dotyczy jednego ucha, jaki ma charakter, wysokość i głośność) oraz wykonuje podstawowe badanie otolaryngologiczne. Lekarz może wypisać skierowanie na badanie audiologiczne, takie jak audiometria tonalna.

Pozwala ono ocenić poziom upośledzenia słuchu i wykryć ewentualne choroby (na przykład u osób chorych na chorobę Méniere’a szum ma średnio częstotliwość 320 Hz). Uzupełnieniem badania audiologicznego mogą być dodatkowe badania, takie jak angiografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy rejestrację słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu.

Szybki test na szumy uszne online pomoże rozpoznać problem, z którym się borykasz.

Test na szumy uszne online

Osoby z szumami usznymi często borykają się również z ubytkiem słuchu. Nasz krótki test na szumy uszne online pomoże Ci sprawdzić, czy możesz mieć szumy uszne i/lub niedosłuch oraz podjąć odpowiednie kroki.

Pytanie 1 – Dzwonienie lub brzęczenie w uszach
Czy doświadczasz dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu, gdy wokół panuje cisza?
Czy masz problemy z zasypianiem lub koncentracją z powodu dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu?
Czy masz problem z nadążaniem za rozmowami, ponieważ nie słyszysz dobrze?
Czy musisz podgłaśniać telewizor lub radio bardziej niż dotychczas?

Twój wynik:

Możliwe szumy uszne i ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu i szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych. Dostępne są aparaty słuchowe, które umożliwiają leczenie niedosłuchu i łagodzenie szumów usznych.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.


Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Możliwy ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu, ale nie szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych, aby dowiedzieć się, czy masz niedosłuch, który wymaga leczenia.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.



Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Oznaki szumów usznych

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki szumów usznych. Zalecamy zapoznanie się z opcjami łagodzenia szumów usznych, aby dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Twój wynik:

Brak szumów usznych lub ubytku słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują, że nie masz szumów usznych lub że są one na tyle łagodne, że nie wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli w przyszłości doświadczysz objawów szumów usznych, zalecamy wizytę u najbliższego protetyka słuchu.

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Łagodzenie i zapobieganie szumom usznym

Szumów usznych nie da się wyleczyć. Istnieją jednak metody, które pozwalają złagodzić ich wpływ na jakość życia. Poniżej znajdziesz techniki łagodzenia szumów usznych, dzięki którym potencjalnie dokuczliwe dźwięki staną się neutralną częścią codzienności.

Illustration of man doing yoga
Ćwiczenia relaksacyjne
Joga i medytacja mogą być skuteczne w łagodzeniu szumów usznych
Illustration of man with headphones
Terapia dźwiękiem
Może pomóc odwrócić uwagę od szumów usznych w cichym otoczeniu
Illustration of shield with an ear
Ochronniki słuchu
Ochronniki (takie jak zatyczki do uszu) mogą pomóc ograniczyć dalsze uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem
Illustration of hearing aid
Aparaty słuchowe
Mogą odwrócić uwagę od szumów usznych, wzmacniając inne dźwięki. Niektóre aparaty mają wbudowane generatory specjalnych dźwięków łagodzących szumy uszne

Terapia dźwiękiem może przynieść ulgę przy dzwonieniu w uszach

Chociaż terapia dźwiękiem nie może całkowicie wyeliminować szumów usznych, stanowi pomocne narzędzie w łagodzeniu ich objawów. Terapia ta polega na słuchaniu różnych starannie wybranych dźwięków, dzięki którym masz wrażenie, że szumy uszne się zmniejszyły lub tymczasowo zniknęły.

Z czasem coraz łatwiej będzie odwrócić Twoją uwagę od uciążliwych dźwięków. Ponadto terapia pomoże Ci skupić się na czymś przyjemniejszym. Skonsultuj się ze swoim protetykiem słuchu, aby wybrać terapię dźwiękiem, która przyniesie Ci największą ulgę w dzwonieniu w uszach.

Terapia dźwiękiem jest dostępna poprzez:

  • Urządzenia generujące dźwięki łagodzące szumy uszne
  • Aplikacje do łagodzenia szumów usznych
  • Aplikacje do poprawy snu
  • Aparaty słuchowe oferujące funkcję terapii dźwiękiem
Image shows two hearing aids next to the sea

Łagodzenie szumów usznych aparatami słuchowymi

Aparaty słuchowe nie tylko pomagają z ubytkiem słuchu. Równocześnie maskują szumy uszne, wzmacniając otaczające Cię dźwięki. To prowadzi do mniejszego wysiłku podczas słuchania, ogranicza słyszalność szumów usznych i ułatwia komunikację z innymi.

Ponadto większość naszych aparatów oferuje terapię dźwiękiem, którą można dostosować do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zobacz listę naszych aparatów oferujących funkcje łagodzące szumy uszne:

Marki i modele aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe na szumy uszne

Szumy uszne i ubytek słuchu – czy borykasz się z jednym i drugim?

Badania pokazują, że wiele osób cierpiących na szumy uszne ma również jakiś stopień ubytku słuchu, nawet o tym nie wiedząc. W wielu przypadkach aparaty słuchowe byłyby dużym wsparciem.

80% osób z szumami usznymi ma także ubytek słuchu²

Aparaty wspierają przesyłanie większej liczby dźwięków do uszu i mózgu. Dzięki temu objawy szumów usznych są mniej dokuczliwe. Ponadto lepsze słyszenie pomaga odwrócić uwagę od dzwonienia w uszach, co dla wielu osób już stanowi dużą poprawę.

Image shows woman with red blush in her head holding her hands to her forehead

Skutki nieleczonych szumów usznych

Niektóre osoby borykające się z szumami usznymi stają się wyczulone na miejsca, w których ciągle gra głośna muzyka lub panują rozmowy. Przez to osoby te zaczynają unikać spotkań towarzyskich. Inni mają problem ze spokojnym przespaniem całej nocy. Nieleczone szumy uszne mogą mieć następujące skutki:

  • Wzmożona nerwowość
  • Problemy z koncentracją
  • Izolacja społeczna
  • Depresja
  • Wrażliwość na miejsca ze zwiększonym hałasem
  • Zaburzenia snu, bezsenność

Niektórym osobom udaje się przez większość czasu ignorować dzwonienie w uszach. Jednak długotrwałe borykanie się z nieleczonymi szumami usznymi może negatywnie wpłynąć na jakość życia.

Leczenie szumów usznych

Najczęściej zadawane pytania na temat szumów usznych (FAQ)

Ikona przedstawiająca douszny aparat słuchowy BTE na białym tle.
Adrianna Malik, protetyk słuchu

Adrianna Malik jest protetykiem słuchu z szerokim doświadczeniem w diagnostyce ubytku słuchu, rehabilitacji aparatami słuchowymi oraz leczeniu szumów usznych. Zdobyła tytuł zawodowy protetyka słuchu w CKZiU w Warszawie (2021-2023) i codziennie wspiera pacjentów Audika w drodze do lepszego słyszenia.

Poznaj eksperta

Ostatnia recenzja 2024-03-11