przyczyny ubytku słuchu

Jakie są przyczyny ubytku słuchu?

Ubytek słuchu może się pojawić w dowolnym momencie życia. Zwykle jest on spowodowany naturalnym procesem starzenia się organizmu lub nadmierną ekspozycją na hałas, czasami przebytą wcześniej infekcją lub urazem mechanicznym. Bez względu na przyczynę możesz na nowo dobrze słyszeć wszystkie dźwięki.

Umów bezpłatną konsultację

Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Utrata słuchu spowodowana starzeniem się organizmu

Wraz z wiekiem słuch ulega pogorszeniu, coraz trudniej usłyszeć ciche brzmienia lub dźwięki o wysokiej częstotliwości, takie jak głosy dzieci i kobiet. Jeśli cierpisz na ubytek słuchu związany ze starzeniem się organizmu, możesz mieć problemy z prowadzeniem rozmów, gdy w Twoim otoczeniu panuje hałas.

Ponieważ ubytek słuchu postępuje stopniowo, możesz nie zauważyć momentu, kiedy Twoje słyszenie zaczyna się pogarszać. Zazwyczaj to bliscy zwracają uwagę, że gorzej słyszysz, zanim sam to zauważysz.

Ubytek słuchu związany z wiekiem

Utrata słuchu spowodowana hałasem

Często występującą przyczyną utraty słuchu jest powtarzająca się ekspozycja na hałas. Jeśli zbyt długo jesteśmy narażeni na głośne dźwięki, komórki słuchowe w uchu wewnętrznym zostają uszkodzone i obumierają. Im mniej sprawnych komórek, tym słuch jest gorszy. Dlatego przedstawiciele niektórych zawodów, np. żołnierze, muzycy, nauczyciele, pracownicy fabryk, robotnicy budowlani, są w większym stopniu narażeni na ryzyko przedwczesnej utraty słuchu. 

Uszkodzenie słuchu może spowodować także słuchanie głośnej muzyki podczas koncertów na żywo oraz przez słuchawki. W przypadku nadmiernej ekspozycji na hałas zalecane jest zawsze stosowanie odpowiedniej ochrony słuchu.

Ubytek słuchu spowodowany hałasem w pracy

Jesteśmy po to, by Ci pomóc

Niezależnie od tego, jaki masz rodzaj ubytku słuchu, z przyjemnością udzielimy Ci pomocy. Oferujemy szeroką gamę aparatów słuchowych przeznaczonych do lekkiego, umiarkowanego oraz głębokiego niedosłuchu. Nasi wykwalifikowani protetycy słuchu udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące ochrony słuchu.


Niedosłuch odbiorczy

To najczęstszy rodzaj ubytku słuchu. Spowodowany jest uszkodzeniem wrażliwych komórek słuchowych w uchu wewnętrznym lub włókien nerwu słuchowego, na skutek czego sygnał dźwiękowy docierający do mózgu jest osłabiony lub całkowicie zanika. Utrata słuchu odbiorczego zwykle następuje w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu lub częstego narażenia na hałas. Szacuje się, że ponad 50% wszystkich przypadków utraty słuchu ma podłoże genetyczne. W przypadku niedosłuchu odbiorczego najskuteczniejszym rozwiązaniem, które rehabilituje słuch, jest zastosowanie aparatów słuchowych.

Dowiedz się więcej

Najczęstsze przyczyny niedosłuchu odbiorczego:

  • częsta ekspozycja na hałas

  • zmiany związane z wiekiem

  • uraz spowodowany pojawieniem się nagłego, bardzo głośnego dźwięku

  • czynniki dziedziczne lub genetyczne

  • ubytek wrodzony

  • infekcje

  • stosowanie leków ototoksycznych

  • choroba Meniere'a

Najczęstsze przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego:

  • patologia ucha zewnętrznego
  • uszkodzenie kosteczek występujących w uchu
  • otoskleroza (dysfunkcja kosteczek słuchowych)
  • zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego (ostre, wysiękowe bądź przewlekłe)
  • urazy błony bębenkowej
  • zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego woskowiną (tzw. korek woskowy) lub ciałem obcym

Niedosłuch przewodzeniowy

Niedosłuch przewodzeniowy to taki, w którym następuje uszkodzenie struktur ucha zewnętrznego lub środkowego. Ten rodzaj ubytku słuchu nie jest związany z naturalnymi procesami starzenia zachodzącymi w organizmie, ale najczęściej jest konsekwencją urazów lub chorób – zarówno tych dotykających uszu, jak i tych ogólnoustrojowych.

W zależności od przyczyn, które go wywołały, w jego leczeniu stosuje się metody chirurgiczne bądź terapię farmakologiczną. W wielu przypadkach niezbędny okazuje się odpowiednio dobrany aparat słuchowy.

Chroń swój słuch

Narząd słuchu jest wrażliwy i wymaga odpowiedniej ochrony przed szkodliwym hałasem. Jeśli na co dzień jesteś narażony na głośne dźwięki, możesz doznać trwałego uszkodzenia słuchu, które będzie nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest właściwa ochrona słuchu, która pozwoli zapobiec jego dalszemu pogorszeniu.

Ubytek słuchu spowodowany przebywaniem w głośnych miejscach
Hałaśliwe środowisko
Otoczenie, w którym musisz przekrzykiwać rozmówców, aby siebie usłyszeć
Ubytek słuchu spowodowany hałasem w pracy
Hałas przemysłowy 
Miejsca, w których nadmierny hałas wywołuje zmęczenie słuchu oraz powoduje uciążliwe dzwonienie w uszach.
Ubytek słuchu spowodowany przebywaniem w głośnych miejscach
Głośna muzyka na żywo
Sytuacje z bardzo głośnym dźwiękiem powodujące, że nie będziesz dobrze słyszał przez wiele godzin

Umów bezpłatną wizytę

Pozostaw swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant w ciągu najbliższych 24 godzin oddzwoni do Ciebie z proponowanym terminem wizyty.

Krok 1 z 4