Niektórzy ludzie rodzą się z niedosłuchem. W takich sytuacjach jest on uwarunkowany genetycznie, spowodowany chorobami matki w czasie ciąży albo urazami okołoporodowymi.
Ponieważ dziś każde dziecko zaraz po urodzeniu jest diagnozowane, większość przypadków wad słuchu jest wykrywana właśnie na tym etapie. Jednak jeśli wrodzony ubytek słuchu jest łagodny, występuje tylko w jednym uchu lub rozwija się w późniejszym okresie życia, zdarza się, że bywa przeoczony. Osoby ze starszego pokolenia, które nie były poddawane badaniom przesiewowym, czasem latami nieświadomie funkcjonowały z wrodzoną wadą słuchu.
Wrodzony ubytek słuchu
Dziedziczna utrata słuchu
Wiele form wrodzonej utraty słuchu ma podłoże genetyczne. Utrata funkcjonalności narządu słuchu z powodów dziedzicznych może ujawnić się tuż po urodzeniu, może również rozwinąć się w późniejszym okresie życia.
Najczęstsze przyczyny dziedzicznej utraty słuchu:
- zespół Downa
- zespół Ushera
- zespół Treachera Collinsa
- zespół Crouzona
- zespół Alporta
- zespół Waardenburga
Wrodzona, ale niedziedziczona wada słuchu
Mniej więcej jeden na cztery przypadki wrodzonej utraty słuchu stanowi ten niegenetyczny. Jest on najczęściej spowodowany chorobą matki w czasie ciąży, narażeniem na działanie różnego rodzaju leków, zwłaszcza we wczesnych stadiach ciąży, a także urazem płodu przed urodzeniem lub w trakcie porodu.
Najczęstsze przyczyny wrodzonej, niegenetycznej utraty słuchu:
- zakażenie matki w trakcie ciąży jednym z czynników zakaźnych (toksoplazmozą, cytomegalią, wirusem opryszczki, różyczki, HIV)
- wcześniactwo
- niska waga po urodzeniu
- urazy okołoporodowe
- toksyny spożywane przez matkę w czasie ciąży, w tym narkotyki i alkohol
- powikłania związane z czynnikiem Rhesus we krwi, który powoduje żółtaczkę
- cukrzyca ciążowa
Umów bezpłatną wizytę
Pozostaw swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant w ciągu najbliższych 24 godzin oddzwoni do Ciebie z proponowanym terminem wizyty.
Ważna jest wczesna diagnoza
Utrata słuchu może być trudna do rozpoznania u niemowląt i małych dzieci. Jednak wczesne leczenie i kompensowanie ubytku słuchu jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju języka, a więc edukacji i zdrowego życia społecznego. Proces ten nie kończy się w momencie dorastania, leczenie ubytku słuchu jest istotne dla zapewnienia otwartości umysłu oraz prawidłowej socjalizacji z otoczeniem.
Aparaty słuchowe na różne ubytki słuchu
Większość rodzajów ubytków słuchu można kompensować za pomocą aparatów słuchowych, dlatego w Audika posiadamy urządzenia dostosowane do każdego typu ubytku słuchu, zarówno łagodnego, jak i głębokiego. Naszym celem jest pomaganie ludziom w lepszym słyszeniu, po to by mogli się komunikować, uczyć i cieszyć życiem.
Znajdź aparat słuchowy odpowiedni dla siebie