ubytek słuchu spowodowany hałasem
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Co to jest ubytek słuchu spowodowany hałasem?

Niedosłuch spowodowany hałasem występuje, gdy komórki rzęsate w ślimaku zostaną uszkodzone przez wystawienie na głośne dźwięki.

Zwykle ubytek słuchu spowodowany hałasem występuje w obojgu uszu i charakteryzuje się nie słyszeniem dźwięków w zakresie od 3,000 do 6,000 herców (Hz). To druga najczęstsza przyczyna ubytku słuchu, zaraz po ubytku słuchu związanym z wiekiem (niedosłuch starczy).

Rodzaje ubytku słuchu

Image shows where noise-induced hearing loss occurs in an ear
Image show man with earphones in his ears

Umów się na bezpłatne badanie na ubytek słuchu spowodowany hałasem

Umów bezpłatną wizytę, aby sprawdzić, czy masz ubytek słuchu spowodowany hałasem lub jakikolwiek inny rodzaj niedosłuchu. Omówimy z Tobą wyniki badania i dostępne metody leczenia.
PYTANIE 1 Z 1
Czy masz więcej niż 55 lat?

Krok 1 z 4

Jakie są przyczyny ubytku słuchu spowodowanego hałasem?

Długotrwałe wystawienie na hałas (zwykle dźwięki przekraczające 85 dB) to główna przyczyna niedosłuchu spowodowanego hałasem. 

Stopień uszkodzeń i szybkość wystąpienia ubytku zależą od wielu czynników, takich jak: 

  • Czas ekspozycji
  • Poziom dźwięku i odległość od jego źródła
  • Poziom używanej ochrony słuchu (lub jej brak)

Przyczyną ubytku słuchu spowodowanego hałasem może być hałas rekreacyjny (głośna muzyka, koncerty, korzystanie ze słuchawek, itp.) lub w miejscu pracy (fabryka, hałas przemysłowy, praca na budowie bez ochronników słuchu).

4 częste oznaki ubytku słuchu spowodowanego hałasem

Główne objawy ubytku słuchu spowodowanego hałasem występują zwykle po bezpośredniej ekspozycji na hałas. Jeśli jednak wielokrotnie jesteśmy narażeni na hałas, może on uszkodzić więcej komórek w uchu i doprowadzić do trwałego niedosłuchu. W niektórych przypadkach objawy mogą powodować ból. Jednak w większości trudno je rozpoznać. 

Oznaki ubytku słuchu

Image shows woman with discomfort in her ear
1. Czujesz ucisk lub masz wrażenie, że ucho jest zatkane 
Image shows woman holding her hand by hear ear
2. Masz wrażenie, że mowa jest niewyraźna, ciężko zrozumieć Ci rozmówcę
Image shows bees
3. Dzwonienie w uszach (zwane szumami usznymi)
Image shows bird singing
4. Trudno Ci usłyszeć wysokie dźwięki

Jak zapobiegać ubytkowi słuchu spowodowanemu hałasem?

Ubytkowi słuchu spowodowanemu hałasem można zapobiegać, stosując ochronniki słuchu. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są różne rodzaje ochronników. Ich cena zależy od stopnia zapewnianej ochrony.

Na rynku dostępne są następujące rodzaje ochronników słuchu:

  • Piankowe zatyczki do uszu - to najtańsze ochronniki słuchu dostępne na rynku, używane najczęściej w branży budowlanej. 
  • Gumowe zatyczki do uszu - są podobne do piankowych zatyczek, ale mają sztywniejszą budowę, dzięki czemu pasują do większej liczby przewodów słuchowych. 
  • Słuchawki nauszne - ten rodzaj ochronników słuchu składa się z nausznic połączonych pałąkiem. Są zwykle używane w przypadku aktywności rekreacyjnych naznaczonych hałasem. 
  • Indywidualne wkładki uszne - wkładki te wykonuje się zwykle z silikonu i na zamówienie, aby dopasować je do kształtu ucha użytkownika. 
Image shows audiologist showing hearing aids to a couple in a hearing clinic.

Leczenie ubytku słuchu spowodowanego hałasem

W większości przypadków ubytek słuchu spowodowany hałasem można protezować za pomocą aparatów słuchowych. Chociaż samego niedosłuchu nie da się wyleczyć, aparaty mogą znacząco poprawić słyszenie otaczających Cię dźwięków i rozmów. 

Oprócz noszenia aparatów słuchowych warto również unikać wystawienia na głośne dźwięki, aby uniknąć pogłębienia się ubytku słuchu.

 

Umów BEZPŁATNĄ wizytę    Leczenie ubytku słuchu

Ikona przedstawiająca prawidłowo słyszące ucho na białym tle.
Agata Borek, protetyk słuchu

Agata Borek jest doświadczonym protetykiem słuchu. Codziennie pomaga w odpowiednim doborze aparatów słuchowych. Zdobyła tytuł zawodowy protetyka słuchu na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie (2020-2023). Zawsze stara się, aby każdy jej pacjent czuł się wysłuchany, odpowiednio zaopiekowany na każdym etapie.