Podczas wizyty protetyk słuchu zada Ci kilka prostych pytań dotyczących Twojego stylu życia, historii rodziny oraz tego, czy masz problemy ze słuchem w określonych sytuacjach (np. w głośnych miejscach publicznych).
Następnie protetyk słuchu obejrzy wnętrze Twojego ucha za pomocą narzędzia zwanego otoskopem, który jest całkowicie nieinwazyjny i ma na celu stwierdzenie, czy masz jakieś przeszkody lub infekcje ucha, które mogą tymczasowo wpływać na Twoją zdolność słyszenia.
Następnie zostaniesz poproszony o wysłuchanie serii sygnałów dźwiękowych za pomocą słuchawek nausznych, ustawionych na różne częstotliwości i o różnym natężeniu. Pozwoli to określić, czy masz problemy ze słyszeniem pewnych rodzajów dźwięków, które mogą wpływać na Twoją zdolność słyszenia. Ta część badania nazywana jest „audiometrią tonalną”.
Następnie poprosimy członka bliskiej rodziny lub przyjaciela (z którym regularnie się komunikujesz) o przeczytanie listy słów, a Ty będziesz musiał powtórzyć słowa, które usłyszysz. To ćwiczenie pokaże, jak dobrze słyszysz mowę w realnym środowisku. Jest to tzw. audiometria słowna, która pozwala ocenić, jak dobrze słyszysz zarówno w cichym, jak i głośnym otoczeniu.