Implanty ślimakowe – działanie, funkcje i ceny

Mała dziewczynka z implantem słuchowym siedzi na parapecie.
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Aparaty słuchowe a implanty ślimakowe – co to jest?

Otaczający nas świat to mnóstwo dźwięków, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i komunikację z innymi ludźmi. Aparat słuchowy to nowoczesne urządzenie medyczne, które pomoże Ci odzyskać zdolność słyszenia. Konsultując się ze specjalistą protetykiem słuchu, możesz wybrać model, który idealnie spełni Twoje oczekiwania i przywróci do świata dźwięków.


Matka przytula dziecko z implantem słuchowym (implant ślimakowy).


Aparat słuchowy a implant ślimakowy – wszystkie ważne różnice

Precyzyjne badanie słuchu w gabinecie protetyka słuchu to absolutna podstawa niezbędna do oceny poziomu zaawansowania ubytku słuchu. Na podstawie tych wyników ekspert jest w stanie dopasować najlepszy możliwy model aparatu słuchowego albo zasugerować możliwość wszczepienia implantu. Aparat słuchowy a implant ślimakowy – jakie są różnice między tymi dwoma urządzeniami i kiedy lekarz zaproponuje jedno, a kiedy drugie? Wyjaśnijmy to!

Aparat słuchowy to urządzenie douszne lub zauszne, którego zadaniem jest wzmacnianie dźwięków z zewnątrz przy jednoczesnej redukcji szumów z otoczenia, co sprawia, że informacje stają się „wyraźniejsze”. Co ważne, dobry aparat słuchowy posiada też szereg funkcji wspomagających mózg pacjenta w codziennej pracy i rozumieniu dźwięków. Zakłada się go w sytuacji niedosłuchu – gdy pacjent utracił słuch, ale tylko częściowo. Implanty słuchowe to urządzenia wszczepiane chirurgicznie. Ich zadaniem jest przetwarzanie impulsów dźwiękowych z zewnątrz drogą elektroniczną i przekazywanie ich bezpośrednio do nerwu słuchowego, z pominięciem uszkodzonych struktur narządu słuchu.



Kiedy potrzebny jest implant albo aparat słuchowy?

Założenie pacjentowi urządzenia pomagającego słyszeć ma za zadanie jak najlepiej skompensować jego ubytek słuchu. Jakość dźwięku ma być możliwie jak najlepsza – powinien on być czysty, nie za głośny i nie za cichy, bez zniekształceń czy szumów i sprzężeń. Taki efekt w dobie zaawansowanej technologii jest możliwy!

Implanty słuchowe to zaawansowane urządzenia wymagające ingerencji chirurgicznej, dlatego wszczepia się je wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego – w przypadku takiego ubytku słuchu, na który aparat słuchowy nie może już pomóc. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent jest w stanie słyszeć dźwięki, których być może wcześniej nigdy jeszcze nie słyszał.

Rodzice bawią się w domu z dzieckiem, które ma implant słuchowy (implant ślimakowy).


Kiedy nie pomaga już aparat słuchowy – implant ślimakowy

Aby prawidłowo funkcjonować w otaczającym nas świecie, potrzebujemy w pełni odbierać wszystkie bodźce. Głębokie upośledzenie słuchu odbiera nam wiele – możliwość swobodnej rozmowy, korzystania z multimediów, oglądania telewizji, lokalizowania źródeł dźwięku... a nawet zagraża bezpieczeństwu.

Osoba niedosłysząca może nie być w stanie usłyszeć i rozpoznać nadchodzącego zagrożenia jak przejeżdżający samochód czy nawet włamanie. Słuch to niezwykle istotny narząd. Dlatego należy dołożyć starań, aby umożliwić słyszenie osobom z niedosłuchem. Z roku na rok aparaty słuchowe i implanty ślimakowe są coraz bardziej precyzyjne i wydajne, a korzystanie z nich – komfortowe.



Implant słuchowy – cena specjalistycznych urządzeń

W Polsce najbardziej popularną formą finansowania zakupu i wszczepiania implantów słuchowych wciąż pozostaje refundacja NFZ. Ten rodzaj finansowania pokrywa całkowity koszt zakupu i wszczepienia implantu słuchowego – cena staje się więc sprawą drugorzędną, a pacjent nie ponosi ani kosztów przygotowania do zabiegu, ani operacji, ani późniejszej rehabilitacji.

Protetyk słuchu zakłada pacjentowi zauszny aparat słuchowy.


Jak implant słuchowy może zmienić codzienne życie?

Implanty ślimakowe wszczepiane są pacjentom w celu poprawy komfortu ich życia. Dzięki wysokiej jakości implantowi słuchowemu można w bardzo krótkim czasie całkowicie odmienić swoją dotychczasową codzienność. Osoby niedosłyszące zaczynają poznawać dźwięki, których do tej pory w ogóle nie znały. Dzięki temu ze wsparciem specjalistów logopedy i psychologa uczą się rozumieć mowę oraz artykułować zdania na nowo, w oparciu o nowy sposób słyszenia.

W dalszej perspektywie pacjent wiele zyskuje, ponieważ implant słuchowy przywraca mu funkcję słuchu. Pojawia się możliwość podjęcia pracy zarobkowej bez ograniczania się do tych zawodów, które nie wymagają kontaktu z ludźmi, poznawania języków obcych czy nawet powrotu do drobnych przyjemności takich jak słuchanie muzyki czy audiobooków. Dobre dopasowanie do potrzeb pacjenta implantu słuchowego sprawi, że z dnia na dzień otworzą się przed nim nowe możliwości.



Implant słuchowy – odpowiedni również dla dzieci

Jednym z największych beneficjentów protetyki słuchu są niewątpliwie dzieci. Niemowlęta, które rodzą się z głębokim upośledzeniem słuchu, już po 12. miesiącu życia mogą mieć założony implant słuchowy. Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć problemy ze słuchem – wówczas dziecko będzie miało szansę rozwijać się w prawidłowym dla siebie tempie, bez doświadczenia przykrych ograniczeń. Zapraszamy do konsultacji ze specjalistą, który oceni stopień ubytku słuchu i poznania nowoczesnych możliwości, jakie dają zaawansowane implanty ślimakowe.

Dziecko z aparatem słuchowym (aparat słuchowy Oticon Opn Play) patrzy przez okno na zielony ogród.